O třetí řadě Četnických humoresek

22.08.2007 12 komentářů

Třetí série tohoto původního divácky oblíbeného seriálu se odehrává v letech 1937-1938 a končí obdobím podpisu Mnichovské dohody. Také tato poslední série byla vyrobena v brněnském studiu České televize v Centru dramatické, divadelní a zábavní tvorby.

Natáčení se uskutečnilo, stejně jako u předchozích šestadvaceti dílů první a druhé série (každá série měla 13 dílů), výlučně mimo studio v reálných prostředích, především střední a jižní Moravy, na Vysočině a v Brně. Pro zajímavost – například jenom od května do srpna 2005 se natáčelo v zajímavých a mnohdy i atraktivních prostředích, jakými jsou bezesporu Jevišovice, Nové Hvězdlice, Oslavany, Heřmanov – Křižanov, Křtiny, Tovačov, Znojmo, Kroměříž, Boskovice, Moravský Krumlov, hrad Veveří, hrad Buchlov a další města a obce. Sídlo „brněnské“ četnické pátrací stanice zůstalo zachováno v areálu bývalých vojenských kasáren na Staňkově ulici v Brně.

Televizní diváci se opět mohou těšit na Tomáše Töpfera, Ivana Trojana, Zdeňka Junáka, Jana Apolenáře, Aleše Jarého, Jana Grygara, Tomáše Slámu, Františka Švihlíka, Erika Parduse, Alenu Antalovou, Olgu Krasko, Ondřeje Mikuláška, Andreu Elsnerovou, Vlastu Peterkovou, Tatianu Vilhelmovou, Zdenu Herfortovou, Petra Kostku, Karla Janského a další herce. Nově se v seriálu objeví například Miroslav Donutil, Viktor Preiss, Martin Zounar, Ondřej Vetchý, Martin Huba, Zuzana Bydžovská, Jiří Klem, Petra Špalková, Tereza Bebarová, Bohumil Klepl a další.

V nové sérii se kromě už dobře známých postav četníků a jejich žen objeví nové figury:

  • protekční praporčík Skrčílek (v podání Viktora Preisse), nepříjemný typ, s nímž pátračka vede tichou válku
  • fotograf Hugo Líbal, majitel fotoateliéru (hraje ho Miroslav Donutil), který se k Arazímově nelibosti (Tomáš Töpfer) motá kolem Ludmily (Alena Antalová)
  • Vendulka Chromáková (Carmen Mayerová), vdova po četnickém strážmistrovi, kterou dohodí Šiktancová (Zdena Herfortová) Ludmile na pomoc s dvojčaty v domácnosti. Vendulka je energická žena, která bere chod domácnosti pevně do svých rukou – a nezalekne se ani vrchního Arazíma
  • operetní subreta Elly Vienna (Ivana Vaňková), jíž se nabízí slibná kariéra na přední pražské scéně

Některé postavy, které diváci znají z předchozích 26 dílů, se vracejí, například:

  • bordelmamá madame Mary (Alena Konopíková), která je k Líbalově smůle majitelkou obchodních prostor, v nichž má fotoateliér
  • vrchní strážmistr ve výslužbě Šiktanc (Petr Kostka), kterému nedává spát starý nevyřešený případ
  • domkářka Menšíková (Jiřina Bohdalová), která bude pátrat po údajném dědictví – ovšem nikdo neví, kde je „majlant“ ukrytý. Na bohatství také dostane zálusk pekařský pomocník Kotrba (Pavel Zedníček). Kdo z nich se k penězům dostane dřív? A byla na počátku vražda, sebevražda, nebo nešťastná náhoda?
  • v dílu Rýhonosec řepný přijde strážmistr Zahálka (Erik Pardus) téměř o život – je těžce zraněn při zákeřné střelbě ze zálohy

Zajímavosti

Ve třetí sérii Četnických humoresek se stane (a vyšetřuje) 10 vražd, 7 pokusů o vraždu a 5 sebevražd.

Četníci řeší další spoustu zapeklitých případů. Namátkou: pašování a „šmelinu“ ve velkém, fingovanou grandiózní krádež kvůli pojistnému, pokus o podvodný sňatek kvůli majetku, zápas o historický poklad, znásilnění mládence třemi venkovankami, machinace s nebožtíky, vražda kvůli receptu na mimořádnou kulinářskou specialitu, tragédie kvůli sporu o otcovství a padělání úředních listin.

Autoři

Po smrti režiséra Antonína Moskalyka se natáčení třetí série ujala režisérka Pavlína Moskalyková. Autory scénářů třetí série jsou Antonín Moskalyk, Pavlína Moskalyková, Miloš Fedaš a Josef Souchop.

Sledovanost

Četnické humoresky patří k mimořádně úspěšným seriálům České televize. Za rok 2005 získaly diváckou cenu TýTý. (Seriál Četnické humoresky získal dvě ceny České filmové a televizní akademie i trofej diváků za vůbec nejsledovanější pořad v roce 2003.) Při poslední repríze sledovalo každý díl cca 1 750 000 diváků, což představuje v průměru 42 ze 100 diváků u obrazovek v době vysílání seriálu.

Vzhledem k tomu, že i ve třetí sérii jsou jednotlivé epizody bohatě dějově propracované, a přitom se nezapomíná na humorný nadhled, dá se i tentokrát – při budoucím vysílání třetí série seriálu – očekávat značný zájem i spokojenost diváků ČT. Vysoká divácká sledovanost i spokojenost a navíc příznivé recenze i kritiky řadí seriál Četnické humoresky k nejúspěšnějším seriálům České televize.

Zdroj: Česká televize

Komentáře

Avatar
linda 14.09.2007

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,co je to za zámek-ve třetí řadě a ve třetím díle(3 řady)četnických humoresek?děkuji za odpověd-napište mi prosím na můj e-mail.děkuji

linda 14.09.2007

omlouvám se,můj e-mail je lindasek94@seznam.cz

Avatar
Avatar
admin 18.09.2007

Mělo by se jednat o zámek Rájec nad Svitavou.

Hela 05.10.2007

Napiš
te svůj komentář.
Nové díly nejsou tak hezké, chybí ten počáteční šmrnc- dříve to bylo o tom povolání, brali to vážněji, teď je to fraška,moc zlehčené.. a Arazim a rodina-tragédie..nejde na to koukat. škoda!!

Avatar
Avatar
jan 08.10.2007

Napište svůj komentář.
Co se to stalo s nádherným seriálem. Další díly jsou drahý nepodarok, zbytečná komedialita, stepující četnící jsou zrůdní, emancipovanost žen je hrůzná, pan Donutil odporný- Zcela se vytratil smysl četnických případů. Je spodivem, že toto někdo byl ochoten financovat

M.F.STUDIO 11.10.2007

Nové díly jsou slabé. Doufám, že závěrečný díl bude mít dobrou zápletku a hlavně něaký konec. Pokud se chystá, že někdo z pátračky na konci zemře, doufám že k tomu bude něaký důvod.

Avatar
Avatar
Petr 09.11.2007

3. řada nestojí za nic….. trochu mii i vadí typy případů co mají četníci řešit… přece jen se děj odehrává pár měsíců před okupací… třeba díl „pojistka“.. o ničem a k ničemu 🙁

Michal 23.11.2007

Vždycky jsem se strašně těšil na každý pátek a abych pravdu řekl,budou mi „četníci“ chybět.Já si nemyslím,že by byla třetí řada nějak horší.Naopak.Celé tomu nasadil korunku dnešní díl,který byl výborný.A asi můžu psát za mnoho dalších,když napíšu,že bychom se nezlobili za další pokračování a uvolnění v dalších pátcích.Díky

Avatar
Avatar
katka 24.11.2007

Možná mi Četnické humoresky přirostly k srdci až moc,protože po odvysílání posledního dílu 3.řady jsem celou noc přemýšlela o tom, jak to asi s četníky bylo za války a jak asi dopadli především Jarý s Arazimem.Jsem asi praštěná,vím,že je to jen fikce, ale stejně by mi to bylo líto,kdyby válku nepřežili.Ach jo,prostě jsem si ty postavy zamilovala.Prosím,aspoň ještě jeden díl.:-)

Ivana 25.11.2007

Tak Káťo, můžu tě ujistit,že nejsi sama,také jsem celou noc přemýšlela jak to s nima dopadlo a doufám v to,že přežili všichni,hlavně Béďa s Arazímem, a opět se setklali s rodinou.Také mi velice přirostly k srdci a nějak se nemůžu smířit s tím,že už nadobro skončily.:(POKRAČUJTE PROSÍM!!!!Jo a Četnické humoresky,byly prostě Četnické humoresky,nelze říct,že by nějaký díl byl špatný,prostě jakmile se tam vyskytl buď Béďa nebo Arazím,tak to zaručovalo skvělou podívanou.:)Kluci byla s váma sranda!:)

Avatar
Avatar
Ivana 25.11.2007

Je mi strašně líto,že už Humoresky skončíly,bude se mi stýskat po pátečních večerech.Bylo to sice všechno hrozně smutné,ale zároveň i veselé.Chtělo by to ještě nějaké radostné pokračování s dobrým koncem.

MINI-studio Brno 17.01.2008

Poslední řada Četnických humoresek byla super, ale bylo na ní vidět kolísání. Jeden díl to byl samý humor a rodinná komedie, další díl se tam Ludmila a spol. vůbec neobjevili. Rozdíl mezi první a třetí sérií je velký. V první sérii bylo vše bráno s humorem, třetí série byla vážná. Taky je škoda, že je již Četnická pátrací stanice Brno (Jaselské kasárna) zbourána!!!
Odkaz smazán administrátorem

Avatar

Přidat komentář

Hledání