Díl dvacátý osmý – Rýhonosec řepný

Online video celé epizody

V úvodu je v průběhu hádky zavražděna mladá žena. Vrah, mladý muž, který ji nutí, aby prostitucí vydělala peníze jež mu dluží, ji probodne nožem. Následně se zbavuje smrtící zbraně odhozením za blízkou zeď zahrady. Při útěku z místa činu zabíhá do blízkého kostela. Mrtvola je brzy nalezena a případu se ujímá brněnská pátračka.

V Kružberku, kam byl přeložen na místní četnickou stanici strážmistr Zahálka, je v poli řepy ubit ostatními pašeráky jeden z nich. Ti jsou ovšem přesvědčeni, že je pouze v bezvědomí, a tak ho odnášejí domů. Tam zjišťují jeho smrt a tak jej nastražují na schody a za pomoci místního doktora předstírají jeho pád v opilosti. Zahálka je poslán místním velitelem četnické stanice Ptákem zajistit majetek mrtvého. Potkává dívku Žofii a nalézá na šatech mrtvého brouky vyskytující se jen v řepných polí. Na základě toho je přesvědčen, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o násilnou smrt – vyřizování účtů mezi pašeráky. To se snaží dokázat a dostat se tak zpět za svými kamarády na Četnickou pátrací stanici do Brna. Hledá pole kde k zabití došlo, fotografuje je a výsledky posílá na zemské velitelství četnictva. Tam výsledky jeho pátrání nejsou nijak nadšeni – fotky jsou špatné, důkazy naprosto neprůkazné. Velitelství se domnívá, že jde jen o Zahálkův pokus dostat se zpět do Brna.

Při ohledání místa vraždy je nalezen jediný svědek – slepec sedící před vchodem do kostela. Ten vypovídá o osobě jež slyšel zaběhnout do kostela a zmiňuje se o podivném klapotu jeho bot. V kostele je pak nelezeno v nádobě na svěcenou vodu spolu krví i umělé skleněné oko. Vzhledem k tomu, že slepec neslyšel vyjít vraha ven, musel opustit kostel bočním vchodem. Jsou procházeny okolní podniky, zejména šantány a v jednom z nich místní hadí žena postrádá svou kamarádku. Upozorňuje také na jejího ex-přítele, vrhače nožů a jeho agresivitu způsobenou konzumací kokainu. Předává pozůstalost po zavražděné – našetřené peníze a nevyvolaný film.

Zahálka navazuje intimní kontakty s Žofii. To se stává důvodem posměchu místních mužů v hospodě (mimo jiné také party pašeráků). Ti tvrdí o Žofii, že je místní lehká holka a trousí na adresu Zahálky poznámky. Ten se nechává strhnout a oplácí jim podobně. Při čekání před hospodou na Žofii je napaden partou pašeráků. Žofie se ho ujímá a odvádí ho k sobě domů. Tam, v přesvědčení že spí, odchází  před dům a signalizuje pašerákům. Zahálka ji však vidí.

Sláva Jiroušek odhaluje zvuk kroků pachatele – stepařské boty. Pátračka je povolána k nálezu nože na střeše nedaleko místa vraždy. Jarý při ohledání okolí opět potkává slepce a ten jej informuje o strarých tajných chodbách. Jednu z nich – chodbu vedoucí od bočních dveří kostela do místního šantánu jim pomáhá nalézt. Tam se dozvídají jméno podezřelého – stepaře a vrhače nožů.

Následující den prouzkoumává místo kam směřovaly noční signály a ve větrném mlýně nachází skrýš pašeráků. Mimo jiné nachází větším množství československých korun. Jeden balíček si ponechává a po posledních zkušenostech navštěvuje bývalého velitele pátračky v Brně Šiktance. Vše mu vysvětlí a předá bankovky. Týž večer je Šiktanc předává plukovníku Kostrounovi ze zemského velitelství. Bankovky se ukáží jako zdařilé padělky, pocházející z fašistického Německa. Mají sloužit k destabilizaci československé měny. Expert z ústředí kriminální policie děkuje Kostrounovi za pomoc při odhalení. Ten jej odkazuje na výbornou práci strážmistra Zahálky.

Při další společné noci a dalším signalizování pašerákům zatýká Zahálka Žofii a současně proběhne zátah i u skrýše pašeráků, při níž jsou zatčeni někteří z nich. Hlavní jádro pašeráků však uniká.

Stále se nedaří nalézt podezřelého z vraždy. Z vyvolaného filmu mrtvé zná pátračka podobu domu, kde podezřelý bydlí, ne však kde se dům nachází. Postupně celá posádka prochází město a neúspěšně hledá skrýš vraha. Až matka četníka Františka Řepy náhodou poznává dům na fotografii jako dům kde v mládí sloužila. Při následném zásahu je po menším odporu zadržen pachatel.

Při obchůzce v lese je na Zahálku zahájena palba pašeráků při níž je postřelen a padá do rokle. Střelbu naštěstí zaznamenává místní velitel Pták a nachází postřeleného v rokli. Rychlým transportem do nemocnice mu zachraňuje život. V nemocnici o něj pečuje sestra Hanička (vystupovala již v druhé serii seriálu, díle 24 – Hypnotizér) se kterou se dávají dohromady. Zemské velitelství ho na základě výtečné služby zpátky přeřazuje na Četnickou pátrací stanici do Brna.

Fotky

Vybrané náhledy fotek z galerie této epizody. Další fotky jsou dostupné v galerii epizody.

Zobrazit celou galerii

Video

Online video celé epizody seriálu zobrazíte zdarma a bez stahování v samostatné stránce kliknutím na obrázek.

Komentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář